Follow

Follow
Dev İzmir'de Yenilikler

Dev İzmir'de Yenilikler

İzmirdeki aktif yerel topluluklar olarak güçlerimizi birleştiriyoruz.

Eser Ozvataf's photo
Eser Ozvataf
·Jul 13, 2022·

2 min read

Herkese merhaba 👋

Bildiğiniz üzere Dev İzmir grubu 2014'den bu yana gerek telegram, bazen de buluşmalarla bir topluluk oluşturmuş durumda.

Yine geçen seneden bu yana Ercan Ermiş ve Fatih Yılmaz'ın liderliğinde düzenlenen "İzmir Developer Buluşmaları" kendi topluluğunu oluşturmuş durumda. Dev İzmir grubu da bildiğiniz üzere bu etkinlikleri hem paylaşıyor, hem de fırsat oldukça destek / katılımcı olmaya çalışıyordu. Bu da gayet olağan bir durum. Çünkü her iki grup adına da konuşmak gerekirse, İzmir'de ne kadar fazla topluluk olursa olsun bunlara birbirinin tamamlayıcısı, destekleyicisi olmalı diye düşünüyoruz.

İki grubun da öncüleri olarak bu motivasyonlarla bir araya gelip konuları ele aldığımızda topluluk-öncelikli bir vizyonumuz olduğu konusunda hem fikir kaldık. Gerek İzmir'deki yazılımcı ekosistemine nasıl katkı sağlarız, gerekse topluluk etkinliklerimizi nasıl sürdürülebilir kılarız diye istişare ettikten sonra iki temel başlık belirledik:

  • Güçlerimizi birleştirmek
  • Ön açan, teşvik eden liderlik modeline geçmek

Peki bunlar pratikte ne anlama geliyor?

  • Telegram gruplarımızı, kommunity hesaplarımızı birleştireceğiz.
  • devizmir.com alan adı altında sitemiz grubu tanıtmak için yayına girecek.
  • twitter.com/_devizmir twitter hesabımız daha aktif olacak.
  • github.com/devizmir github hesabımız altında bazı hareketlenmeler olacak.
  • Topluluk yönetimini belirleyeceğimiz ve burada yayınlayacağımız bir manifesto ve kurallar bütünü ile gerçekleştireceğiz. Bunlara Topluluk Sözleşmelerimiz sayfasından ulaşabilirsiniz.
  • Bir politika yayınlayarak topluluktaki herkesin ilgili kurallara uyarak "buluşma", "meetup" v.b. etkinlikleri organize edebilmesini sağlayacağız. Bu politikaya Etkinlik Oluşturma Politikamız sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kısacası önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız bazı manifesto, kurallar ve politikalar ile birlikte hem topluluğu harekete geçirmek, hem de toplululuğun inisiyatif alıp liderliğini üstlenebileceği bir topluluk kimliği oluşturmak için yola koyulduk.

Sevgiler,

Yayınladığımız Diğer Yazılar

 
Share this